20.1 C
Birštonas
2024 / 04 / 29

Kaip marginti velykinius kiaušinius?

Ar jau skaitėte?

Spalvingiausia, ryškiausia ir margiausia metų šventė – Šv. Velykos – jau visai čia pat. Tai kilnojama šventė, švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Velykų pavadinimas kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai šiuo metu aplankydavo artimųjų kapus, nunešdavo jiems kiaušinių. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, bet paskui pasitraukia po pirmojo Perkūno. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Kristaus prisikėlimu. Žinoma, neatsiejamas Šv. Velykų simbolis – margutis. Jie, nuo pagonybės laikų simbolizavo gyvybę, vaisingumą.

- Reklama -

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, kiaušiniai dažomi įvairiausiais būdais. Kiaušinių marginimo papročiai turi labai senas ir gilias tradicijas – jos perduodamos iš kartos kartos į kartą. Kiekvienuose namuose kiaušiniai marginami vis kitaip. Senovėje kiaušinių marginimui mūsų protėviai ruošdavosi iš anksto, šiandien dažnai nesivarginama ir apsieinama sintetiniais dažais arba tiesiog lipdukais. Galbūt dėl žinių stokos…

Smagiausia kiaušinius marginti žinoma, mažiesiems šeimos nariams, tačiau neturėtų abejingi likti ir suaugę, juk skutinėjant, paišant ar kitaip dažant kiaušinius atsiveria kiekvieno kūrybiškumas. Taip, dažant natūraliais būdais, užtruksite ilgiau, tačiau taip kiaušiniai bus originalūs, išskirtiniai: jais galėsite mainytis su svečiais, draugais, kaimynais, linkėdami gerų dalykų, sveikatos. Be to galėsite ir organizuoti ridenimo konkursus, rinkti stipriausią, ryškiausią, gražiausią.

Neslopinkite savo meniškosios prigimties – dažykite kiaušinius natūraliais metodais. Natūraliai, kitaip sakant „liaudiškais“ būdais dažyti kiaušiniai – patys gražiausi ir originaliausi. Dažnai nutinka, kad naudojant parduotuvėse pirktus dažus, jie persigeria ir nudažo ne tik lukštą, bet baltymą, tokių ir valgyti nesinori… Siūlome kelis būdus:

Pirmiausia, prieš dažant, kiaušinius būtinai reikia nuplauti, nes jie būna riebaluoti, nešvarūs, o ir šiaip, higienos laikytis ne pro šalį. Beje, ant nuplautų kiaušinių ir dažai geriau „lips“.

Senoliai žinojo begalę būdų kiekvienai spalvai išgauti: žaliai – rinkdavo įvairias žoleles, rausvai – kiaušinius nakčiai palikdavo burokėlių sultyse, juodai – mirkydavo ąžuolo žievės sunkoje…

- Reklama -

Tačiau iki šių dienų išlikęs ir bene populiariausias – dažymas svogūnų lukštais. Ant kiaušinių priviniojame įvairių siūlų, kokių rasite žalumynų: krapų, petražolių ar kitų žolyčių, tinka ir samanos, šienas, lapeliai), dedame į vandenį su svogūnų lukštais, verdame.

Įdomus raštas gaunasi drėgnus kiaušinius pavoliojus ryžiuose ar kitose kruopose, manuose (atsargiai, kad nesusidarytų pernelyg storas sluoksnis) įvyniojus į medžiagėlę ar kojinę, virti svogūnų lukštų nuovire.

Dar galima kiaušinius „aprengti“ svogūnų lukštais, prieš tai kokią žolytę pakišti, aprišti siūlais ir virti. Gausis rusvi, raudoni, geltoni raštai, o nuo žolyčių liks gražus žalsvas pėdsakas.

Jau nudažytus, pravėsusius kiaušinius galima dar „padailinti“ specialiu laku, kurio rasti galima akylai paieškojus turguje pas bobulytes. Svogūnų lukštai išties nepakeičiami. Tiesa, neapriškite kiaušinio ištisai žolėm, kad dažams, kuriuose virsite, nebūtų kur prasiskverbti. Virkite 15-20 min.

- Reklama -

Dažant su įvairiausiais augalėliais, kruopomis kiaušinius galima dėti ir į kojinę (pėdkelnes): trumpam pamerkti šiltame vandenyje su svogūnų lukštais, galima įberti žiupsnelį dažų, apsukti su kojine, tvirtai surišti siūlu ir vėl kartoti su kitu kiaušiniu. Surištus kiaušinių „karolius“ dėti virti į dažus. Išvirusius išgriebti, palaukti kol pravės, tuomet atsargiai perkirpti pėdkelnes, nuimti lukštus ir visus kitus priedus. Margučius „pasodinti“ ant skudurėlio arba servetėlės, kol nuvarvės dažų likučiai ir gražiai nudžius.

Beje, dažant su kruopomis, konkrečiai su ryžiais, ryžius pasirinkti reikia kietesnius (nes greitai paruošiami ryžiai virdami ištež ir virs į košę). Jei naudosite kojinę, į ją pripilkite ryžių tiek, kad įdėjus kiaušinį visas jo paviršius pasidengtų kruopomis.. Tuomet kiaušinį dėkite į dažus. Išvirus ir ištraukus iš puodo, nuėmus viską, ant kiaušinio, kur buvo ryžiai liks nedažytos dėmelės.

Naudojant natūralias priemones galima išgauti labai daug spalvų, o visas reikiamas medžiagas galima surasti savo virtuvėje.

* Švelniai raudona – švieži burokėliai arba spanguolės, šaldytos avietės;

* Gelsva – apelsino ir citrinos žievelės, morkos žievė, salierų sėklos, maltas cinamonas, malta ciberžolė (kurkuma);

* Švelniai žalia – špinatų lapai;

* Mėlyna – konservuotos mėlynės, raudonųjų kopūstų lapai arba raudonųjų svogūnų lukštai;

* Smėlinė ir ruda – stipri, natūrali kava.

Nepamirškite stalą apkloti laikraščiais ar popieriumi apsimauti gumines pirštines, nes ne tik kiaušiniai, bet ir pirštai bus nudažyti.

Dažant su vašku – reikia natūralaus bičių vaško, jis geriausiai prilimpa ir laikosi, spalva lyg ir geresnė. Pirmiausia kiaušinius išsivirti, juos atvėsini, nes ant šiltų vaškas prastai laikysis. Tada pasiruoši vaško – čia puikiai tiks žvakių galiukai ir liekanos, juos sudėti į konservų skardinę ir pakaitinti ant labai silpnos ugnies, kad išsilydytų. Esmė tame, kad kol marginsite – vaškas liktų skystas, būtent todėl jis pastoviai turi būti šildomas. Vaško tepimo įrankį pasidaryti nesudėtinga: į pieštuko galą įsmeikite mažą vynuką – storesne galvute, ar plonesne, priklauso kokio storumo linijos norite. Galima ir smeigtuką geležine galvute. Imate atvėsusius kiaušinius ir pagal savo fantaziją marginate visokiausiais raštais. Vaškas greitai stingsta, todėl marginti reikia prie pat šildomo indelio, kad pastoviai galėtumėte pamirkyti dailinimo įrankį. Išpieštus kiaušinius vašku pamerkite į norimų spalvų dažus. Vietose, kur užtepta vaško – liks baltos dėmelės. Tiesa, kai kurie kiaušinius margina vaškinėmis kreidelėmis, taip paprasčiau ir greičiau…

Naudingi patarimai

* Kad kiaušiniai nesuskilinėtų – nedėkite šaltų į verdantį vandenį (pvz; tiesiai iš šaldytuvo).

* Kad geriau „priliptų“ spalva, į vandenį įpilkite šiek tiek acto (1 litrui – 1-2 šaukštelius).

* Jei norite, kad margučiai įspūdingiau atrodytų, spindėtų pintinėje ar lėkštėje, patrinkite juos lašinukais ar ant vatos užlašinto aliejaus padeliu.

Stalą papuoš…

Įvairiaspalvius margučius „patupdykite“ ant į velykinės žolytės, samanų ar šieno. Pintinę papuoš ir švelnūs „kačiukai“. Labai jaukiai ir originaliai atrodys ryškiomis spalvomis nudažyti putpelių kiaušiniai „įkurdinti“ mažoje lėkštutėje su sąmanomis.

Jaukių, gerų, šiltų, saulėtų Jums Šv. Velykų, skanaus velykių Zuikio pyrago, gražių ir tvirtų margučių. Dovanokite juos vieni kitiems, linkėdami laimės, sveikatos, džiaugsmo.

Meniu.lt informacija

 

Klaipedos.info

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Kodėl ir kaip dovanojame sužadėtuvių žiedus?

Sužadėtuvių žiedas yra daugiau nei tik papuošalas. Jis simbolizuoja svarbų pažadą poros santykiuose. O ar kada pagalvojote, kodėl dovanojame būtent deimantais papuoštus žiedus? Sužadėtuvių žiedų istorija prasidėjo labai seniai, tačiau jų populiarumas stipriai išaugo,...

2021 metų vestuvinių žiedų tendencijos: kas laukia ateinančiais metais?

Galima neabejoti, kad 2021 m. vestuvių tendencijoms įtakos turės Covid-19 pandemija ir 2020 m. karantinas. Šiais metais tūkstančiai jaunųjų ir jaunikių buvo priversti atšaukti ar atidėti savo vestuves, daugelis su mintimi, kad jų 2021...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...