7.3 C
Birštonas
2024 / 03 / 29

Proveržis gydant insultą

Ar jau skaitėte?

„Galvos smegenų insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris šiomis dienomis, net ir esant didžiulei medicinos mokslo pažangai, išlieka viena dažniausių mirties bei pagrindine ilgalaikio neįgalumo priežastimi. Pastaruosius kelerius metus iš eilės šalyje registruojama apytiksliai po 10 tūkst. ūminių insultų atvejų, o šia liga suserga ne tik vyresnio ir senyvo amžiaus ligoniai, bet ir jauni, darbingi žmonės. Būtent dėl šių bruožų insultas pelnytai „tituluojamas“ 21-ojo amžiaus rykšte“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Insulto centro vadovas dr. Aleksandras Vilionskis.

- Reklama -

Tačiau šioje Ligoninėje veikiančio insulto klasterio medikai, pirmieji šalyje pradėję taikyti naujausius gydymo metodus, žada, kad dėl įsigytos naujos ir ypač modernios medicininės aparatūros galimybės pasveikti visoje Rytų Lietuvoje gyvenantiems žmonėms, netikėtai užkluptiems ūmių galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, išaugs.
„Ūminio insulto specializuoto gydymo rezultatai tiesiogiai priklauso nuo laiko, kada pacientas pradėtas gydyti. Pagal šiuo metu galiojančias rekomendacijas, ūminio išeminio insulto gydymas intraveninės trombolizės (trombo „tirpinimas“ medikamentais) būdu gali būti taikomas praėjus ne daugiau nei 4,5 valandų, mechaninės trombektomijos (trombo „ištraukimas iš kraujagyslės“) – ne daugiau nei po 6 valandų nuo ligos pradžios. Vis dėlto, visose rekomendacijose aiškiai nurodoma, kad gydymas turi būti pradėtas kaip įmanoma greičiau, nes kiekvienas pusantros valandos uždelsimas galimybę visiškai pasveikti sumažina dvigubai“, – laiko svarbą akcentuoja dr. A. Vilionskis, kartu paaiškindamas, kad laikas svarbus tik tais atvejais, kai taikomas specializuotas gydymas. Tuo metu, taikant konservatyvų gydymą, pasak dr. A. Vilionskio, laiko veiksnys atsiduria antrame plane.

Gydytojas taip pat džiaugiasi, kad RVUL medikai, taikydami specializuotą patologijos gydymą, pirmauja visoje šalyje. „RVUL vidutinis laikas, per kurį nuo paciento atvykimo į Ligoninę pradėta intraveninė trombolizė, praėjusiais metais buvo trumpesnis nei 40 minučių. Šis rodiklis geriausias tarp visų insulto klasteriui priklausančių gydymo įstaigų Lietuvoje“, – pažymi RVUL Insulto centro vadovas.

Atsižvelgus į tai, kad kovoje su laiku reikalingos efektyviausios ir moderniausios priemonės, RVUL įsigijo naujos kartos 128 sluoksnių kompiuterinės tomografijos aparatą, leidžiantį greičiau atlikti reikalingus tyrimus ir ženkliai pagerinti šių tyrimų kokybę, bei angiografą, kuris būtinas atliekant trombektomijas. Įranga įsigyta įgyvendinat galvos smegenų kraujotakos ligų diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui skirtą projektą.

„Esame Ūminio išeminio insulto diagnostikos ir gydymo centras, kur gausus būrys profesionalių, patyrusių medikų dirba režimu 24/7 tam, kad būtų sukurtos sąlygos išgyventi bei išvengti žmogaus gyvenimo kokybę negrįžtamai pakeičiančių padarinių. Tad nauja įranga leis greičiau atlikti tyrimus, svariai pagerės jų kokybė, informatyvumas, o visų šių veiksnių visuma leis geriau atrinkti ligonius specializuotam gydymui ir greičiau jį pradėti“, – pabrėžia RVUL direktorius dr. Algimantas Pamerneckas.
Kelerių pastarųjų metų statistika rodo, kad į RVUL, palyginti su kitais šalyje veikiančiais insulto centrais, pacientų, sergančių ūminiu išeminiu insultu, patenka daugiau, o jų srautas kasmet, pradedant 2014 m., kai pradėta insultų klasterio veikla, dar ir auga.

Nuo 2014 metų iki 2017 metų šia patologija sergančiųjų RVUL padaugėjo 40 proc. – nuo 791 paciento 2014 m. iki 1200 pacientų 2017 m. Be to, vien pernai Ligoninėje atlikta per 200 intraveninės trombolizės procedūrų ir apie 80 mechaninių trombektomijų.

- Reklama -

Gydytoja neurologė, II Neurologijos su smegenų kraujotakos sutrikimais skyriaus vedėja dr. Inga Slautaitė pastebi, kad naujas kompiuterinis tomografas – tarsi didesnė garantija kiekvienam potencialiam mūsų Ligoninės pacientui.
„Žmogui patyrus insultą, kiekviena minutė yra gyvybiškai svarbi, ypač tada, kai numatomas specializuotas gydymas – intraveninė trombolizė ar trombektomija. Todėl tai, kad naujausios kartos aparatu tyrimas atliekamas greičiau ir kokybiškiau, leis tikėtis geresnių gydymo rezultatų. Papildoma galimybė greitai ir tiksliai įvertinti smegenų audinio būklę užsikimšusios arterijos teritorijoje suteiks galimybę didesniam pacientų skaičiui atverti trombu užkimštą arteriją, atkurti kraujotaką. Be to, ypač svarbu tai, kad šį kompiuterinės tomografijos tyrimą naująja įranga galima atlikti ir kai ligonio būklė labai sunki, pavyzdžiui, dirbtinai ventiliuojamiems pacientams“, – sako dr. I. Slautaitė.

Naujuoju kompiuteriniu tomografu bus galima atlikti galvos smegenų perfuzijos tyrimą, kuris suteikia galimybę kiekybiškai įvertinti galvos smegenų kraujotaką, smegenų audinio pakenkimo apimtį, nustatyti galvos smegenų audinio grįžtamus ir negrįžtamus pakitimus. Šios naujosios įrangos galimybės pasitarnaus parenkant ankstyvo ūmaus insulto gydymo taktiką (trombolizę, mechaninę trombektomiją). Be to, nauja, pažangia įranga bus gaunama geresnė radiologinių vaizdų kokybė, atsiras galimybė atlikti daugiaplanes ir trimates rekonstrukcijas, o tai leis gydytojams radiologams ir gydytojams specialistams tiksliau pamatyti smulkesnius, subtilesnius pakitimus.

Tuo metu, susidariusius kraujo krešulius iš smegenų šalinantys RVUL Intervencinės radiologijos skyriaus medikai, 2012 m. pirmieji Lietuvoje atlikę sėkmingą trombektomiją iš galvos smegenų arterijų, džiaugiasi Ligoninėje sumontuotu moderniausiu angiografu.

„Pacientų, kuriuos ištinka ūmus išeminis insultas, srautas kasmet auga. Vien pernai 83 pacientams atlikome ūmaus išeminio insulto gydymą. Tai rodo, kad negalime sustoti vietoje, atvirkščiai – tiesiog privalome žengti koja kojon su technologijomis ir pasitelkti visas įmanomas naujausias priemones, kurios leistų į gyvenimą grąžinti į mūsų Ligoninę dėl išeminio insulto patekusius pacientus“, – sako Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas gyd. Audrius Širvinskas.

- Reklama -

Savo ruožtu, direktoriaus pavaduotoja klinikiniam darbui gyd. Tatjana Golubajeva pastebi, kad intervencinės radiologijos specialistai yra sukaupę visas reikalingas žinias ir įgiję reikiamą patirtį, tad įsigytas modernus įrenginys bus išnaudojamas pilnu pajėgumu gydant vis didesnės kokybės ir saugumo reikalavimus keliančias galvos smegenų kraujagyslių patologijas.

Papildoma informacija

Nuo 2014 m. sausio 1 dienos RVUL veikia insulto klasteris – insulto diagnostikos ir gydymo centras, t. y., organizacinė struktūra, apimanti įvairių sričių specialistus, veikianti 24 valandas per parą ir užtikrinanti ankstyvą insulto diagnostiką, pacientų atranką ir galimybę reperfuziniam gydymui (normalios kraujotakos atkūrimui galvos smegenų arterijose), tolimesnę ligonio priežiūrą ir gydymą. Aiškus teritorinis paskirstymas turi garantuoti, kad nelaimės užkluptas pacientas laiku pateks ten, kur gaus tinkamiausią gydymą. Tokį gydymą šiuo metu Lietuvoje gali suteikti specializuoti centrai, veikiantys Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių ligoninėse.


Justina Petravičienė
VšĮ Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė
Dokumentų valdymo ir komunikacijos skyrius
Specialistė ryšiams su visuomene

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Kodėl ir kaip dovanojame sužadėtuvių žiedus?

Sužadėtuvių žiedas yra daugiau nei tik papuošalas. Jis simbolizuoja svarbų pažadą poros santykiuose. O ar kada pagalvojote, kodėl dovanojame būtent deimantais papuoštus žiedus? Sužadėtuvių žiedų istorija prasidėjo labai seniai, tačiau jų populiarumas stipriai išaugo,...

2021 metų vestuvinių žiedų tendencijos: kas laukia ateinančiais metais?

Galima neabejoti, kad 2021 m. vestuvių tendencijoms įtakos turės Covid-19 pandemija ir 2020 m. karantinas. Šiais metais tūkstančiai jaunųjų ir jaunikių buvo priversti atšaukti ar atidėti savo vestuves, daugelis su mintimi, kad jų 2021...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...